Yavru Köpek Bakımı Hakkında 15 Temel Bilgi

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO9012
  • İLAN TARİHİ20 Mart 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Yavru Köpek Bakımı Hakkında 15 Temel Bilgi, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Yavru Köpek Bakımı Hakkında 15 Temel Bilgi başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Yavru Köpek Bakımı Hakkında 15 Temel Bilgi

Köpek sahiplenme düşüncesi, dünyanın en büyük güzellikleri ve eğlenceleri içinde bulunmaktadır. Özellikle yavru köpek sahiplenme kararı alan bireylerin, büyük bir sorumluluk altına gireceğini kabullenmesi gerekecektir. Ailenizin yeni bir bireyi olacak yavru köpekler, her daim ilgi ve alaka ihtiyacı duymaktadır. Sabır ve kararlılıkla ilerlemeniz gereken bu yolda, köpeğiniz için en doğru kararları vermeye özen göstermelisiniz. Yavruluktan yetişkinliğe kadar uzanan köpek bakımı ile ilgili bilmeniz gereken temel noktaları anlattık. Sadık, mutlu ve sevgi dolu bir arkadaşlığın başlangıcını yapacağınız bu birlikteliği daha daha iyi bir hale getirmeniz için yavru köpek bakımı ile ilgili bilmeniz gereken 15 şey sizlerle!

1. Sevimli ufak tüy yumağınızı eve getirmeden önce, hem yeni yavru köpeğiniz hem de eşyalarınız için evinizi olabilecek olduğunda güvenli hale getirmeniz gerekmektedir. Özellikle elektronik eşyalar, biblolar, elektrik kabloları ve potansiyel toksinleri ulaşılamayacak yerlere koymayı unutmayın.


2. Yavru köpeğinizi aile yaşamına soktuğunuzda onun için bir isim belirlemek en mühim işler içinde bulunmaktadır. Köpeğinizin için en doğru isim seçiminde bulunmanız, yaşamı boyunca bunu benimsemesinde büyük rol oynayacaktır.


3. Yeni köpeğiniz için temel ihtiyaçları almayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Özellikle tasma, su kabı, çiğneme oyuncakları ve yatağı köpeğiniz için kolaylaştırıcı ve geliştirici malzemeler içinde bulunmaktadır.


4. Beslenme, yavru köpeğinizin sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayata sahip olmasında ki en temel nedenler içinde bulunmaktadır. Köpeğiniz için yaşına uygun kaliteli mama almayı gözardı etmeyiniz.


5. Beslenmeyle bununla birlikte sağlıklı bir yaşam için köpeğinizi düzenli veteriner kontrolüne götürmeniz gerekmektedir. Özellikle yavruluktan bu yana yapılması gereken kontrol ve köpek aşıları, ufak dostunuz için hayati önem taşımaktadır.


6. Yavru köpeğiniz ilk zamanlar beslenme ve tuvalet hususunda büyük sıkıntı yaşayabilmektedir. Her daim köpeğinize adeta bir bebek gibi bakarak onun daha çok ufak olduğunu ve her şeyi sizin tatlı dilinizle öğrenebileceğini unutmayınız. Sakin ve sabırlı olmak yavru köpek eğitiminin temel şartıdır.


7. Köpeğinizle sağlıklı ve uyum içinde bir hayat sürmek için sosyalleştirmenin şart olduğunu asla unutmayınız. Köpeğinizi yavruluktan bu yana köpek eğitim merkezine götürerek hem uyumlu hem bilinçli bir dostluğun temellerini atabilirsiniz.


8. Ev eğitimi, yeni köpeğinize öğretmeniz gereken en temel şeyler içinde bulunmaktadır. Bazı yavrular bu eğitimi basit bir şekilde öğrenebilirken bazıları bu işlemi uzunca bir süre oturtamamaktadır. Son derece sabır ve emek isteyen ev eğitimi, yavruluktan bu yana başlatılması siz ve ufak dostunuz için çok mühimdir.


9. Yavru köpekler için yüksek sesler, kalabalık ve çocukların onu sevmesi için yakınlaşması gibi durumlarda yavru köpeğiniz korkar ve bir köşeye sinmesine neden olmaktadır.


10. Yavru köpeğinizi evde sıcak ve cereyanda kalmamasına dikkat ediniz. Normal ılık bir ortamda köpeğinize  dinlenme ve uyuma alanı belirleyin böylelikle köpeğiniz kendini güvende hissedecektir. Bu alan kapısı olan yahut kapalı bir ortam olabilir. Yatacağı yatak mutlaka onun boyutlarında olmalıdır.


11. Yavrunuz için uyku çok mühimdir. Yavru köpeğiniz bir gününü komple uyuyarak geçirir. Endişelenip uyuyan köpeğinizi uyandırmaya çalışmayın.


12. Yavru köpeğinizi zorla alanından çıkarmayınız. Eğer yavru orada kalmak istiyorsa zorlamayın bırakın orada kalsın. Ona zaman tanıyın kendi istediği zaman oradan çıkacaktır.


13. En mühimsi ve hep yanlış yapılan bir durumdur, yavrunuzu ilk etapta bütün evi kullanmasına izin vermeyin. Ortama yabancı olduğundan ve alan büyük olduğu için korkacaktır. Hem  bu biçimde tüm evi açarsanız tuvalet eğitimi için yanlış bir davranış olacaktır ve evin istemediğiniz yerlere tuvaletini yapabilir.


14. Yavrunuza evinizi, sizin gözetimizin altında ağır ağır tanıtmanız gerekir. Özellikle kullanmasını istemediğiniz alanları ona öğretmeniz gerekir.


15. Eğer yavru yanlış bir davranışta bulunduysa ve evden birisi ona kızdıysa diğer bir kişi onu sevmemeli ve onunla ilgilenmemelidir. Bu davranış köpeğinizin gelecekte kızan birinin sözünü dinlememesine ve şımarmasına neden olacaktır. Çünkü şımarık bir köpek söz dinlemez ve kendi başına buyruk yaşamaya başlar. Köpeğinize ondan üstün olduğunuzu ve onun sahibi olduğunuzu, sözünüzü dinlemesi gerektiğini hissettirmelisiniz.