Lepistes Balığı Özellikleri ve Bakımı

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8941
  • İLAN TARİHİ21 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Lepistes Balığı Özellikleri ve Bakımı, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Lepistes Balığı Özellikleri ve Bakımı başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Lepistes Balığı Özellikleri ve Bakımı

Farklı farklı renkleri, birden çok tür ile barışçıl yaşamaları, karma tanklara uyumları, dekor akvaryumların vazgeçilmezi olan canlı doğuran çeşitlerinden birisi olan lepistesler bu özellikleri yönünden birden çok hobici aracılığıyla tercih edilmektedir.

Akvaryum hobisine yeni gönül vermiş bireylerin akvaryuma hareket vermesi maksadıyla alınan lepistesler, akvaryumda balık üretiminin de temelini oluşturur. Bir çok hobici için üretilmesi zor olarak görülür. Doğru bilgiler ışığında yapılan lepistes üretimi ile birlikte akvaryumları istila edecek sayılara ulaşabilirler.

Düşük litreli akvaryumlarda beslenebilir. Bitkili akvaryumlara uyumlulardır. Akvaryum bakımı ve kaliteli filtrasyon lepistesin gelişimi ve formu yönünden mühimdir.

Yüksek PH sevmezler. Bundan dolayı kaya dekorlu akvaryumlarda beslenmemelidir. Bol bitkili akvaryumlar ve PH dengeleyen bitki kökleri tercih edilmeli.

Lepistesler canlı doğuran akvaryumlarının vazgeçilmez balık türleridir. Kendi aralarında birden çok çeşitliliği bulunan lepistesler akvaryum camiasında ün sahibidir. Akvaryumları hareketlendiren renk renk olmaları yönüyle görsel seyir zevkini yükselten, bakılması da zevkli olan lepistesler hobicileri kendine hayran bırakmayı başarabiliyor.

Yerli lepistes üreticileri olduğu gibi ithal gelen yahut doğadan yakalanan lepistesler de akvaryumları süslemektedir. Türkiye’de ırk lepistes üreticelerinin devasa büyüklükte üretimhaneleri bulunmaktadır. Irklar farklı olsada genetik olarak yaşama koşulları ve habitatları aynıdır.

Akvaryum dünyasının en hassas balıkları içindedır. Hastalık kapabilmesi kolay fakat iyileştirilmesi çok zor bir balık türüdür. Lepistes sever hobiciler periyodik akvaryum temizliklerini kesinlikle aksatmamalıdır. Dikkatsizlik ve ihmalkarlık balığınızı hasta edebilir hatta en kötüsü ölümle sonuçlanabilir.

Lepistesler 25-27 santigrat derecede yaşarlar. Akvaryum ısısı sabit kalmalı ve su değişimlerinde eklenen suyun sıcaklığı akvaryumdaki su sıcaklığı ile aynı olmalıdır. Bu denge yakalanamaz ise balıklarınız beyaz benek hastalığına yakalanabilir.

Beyaz benek olmuş erkek lepistes

Kalitesiz ve bayatlamış yemler büyük tehlikedir. Aşırı çok yem alıp aylarca kullanmak balığınız için çok büyük bir risktir. Miktarı çok olan yemleri bölerek sürekli olarak hava almayacak ve nemlenmeyecek biçimde saklamalısınız. Bayat yemler balıklarınızda iç parazite neden olmaktadır ve balığınızı kaybedebilirsiniz.

İç parazitli dişi lepistes

İlginizi çekebilir : Akvaryum Balığı Önerileri

Sayfa İçindekiler

Erkek Lepistes

Dişilere göre daha canlı renklere sahiptir. Her zaman üremeye hazır olan erkek lepistesler, dişilerle çiftleşmek için sürekli olarak peşlerinden ayrılmazlar. Bu nedenle lepistes akvaryumunda da kesinlikle dişi sayısı erkek sayısından fazla olmalıdır.

Erkek lepisteslerin formları akvaryumun periyodik temizliği, su şartlarının değeri, düzenli ve kaliteli yemlerle beslenmesi ile daha da güzelleşir. Dişilere göre yavru yeme özelliği daha azdır. Göresel seyir zevki yönünden da akvaryumlara renk katar.

Irklarına göre renkleri ve boyları değişebilir. Genelde yelpaze şeklinde kuyruğu, sivri bir kafa yapası ve ince bir bele sahiptir.

Erkek lepistes

Dişi lepistes

Erkek lepisteslere göre daha soluk renktedir. Renkleri genelde kuyruk, sırt yüzgeç ve anal yüzgeçlerinde belli olmaktadır. Gövdeleri saydam renkte ve dikkatli bakıldığında balığın tüm anatomisi görülür.

Erkek lepisteslere göre dişi lepistesler daha iridir. Sivri bir kafa yapısına, saydam ve ince bir yapıya, çok büyük olmayan yelpaze şeklinde kuyruk yapısına sahiptir.

Dişi lepistesler yavruluktan çıkar çıkmaz hemen üremeye hazırdır. 4 aylık olduktan sonra az sayıda da olsa yavru verir. Büyüdükçe yavru verme verimi artar. Genç bir dişi lepistes ilk kez 10-15 yavru verirken yetişkin bir dişi lepistes 40-50 civarı yavru vermektedir.

Dişi lepistes

Lepistes Doğumu

Hamile lepistesin karnı şişer ve anal bölgesi kararır. Kuluçka zamanının rahimde geçtiği için yavrulamaya benzer bir doğum geçirirler. Yumurtaları karnında kuluçkaya yatırır ve olgunlaşan yavruları dışarı atar. Yavruların olgunlaştığını dikkatli bakarak gözlemleyebilirsiniz.

Hamile lepistes

Dişi lepistesin doğumu sanıldığı gibi bir boğumda olmaz. Doğum süresi bazı zamanlar bir kaç güne yayılmaktadır. Doğum tamamlandığı zaman dişinin karnı iner ve anal bölgedeki siyahlık yok olur.

Yavruların kuluçka süresi 20 ile 25 gün arası değişir. Yavrulamaya hazır olan dişi diğer balıklardan ayrı bir yerde doğumu gerçekleştirir. Doğum yaklaştıkça stresli olurlar. Yem yememe, sınırlı hareket etme yada yüzmeme gibi durumlar olabilir. Yavrulukta doğum yapmaları stresi arttırsa da üretim için en verimli metottur.

Lepistes yavruları

Lepistes Yavru Bakımı

Anneden doğan yavrular dünyaya geldiğu an yüzmeye başlarlar. Akvaryum içindeki her canlı yavru lepistesler için bir tehdittir. Saklanacakları yerler mevcut ise bir kaç günü orada geçireceklerdir. Yetişkinlerin ağzına sığmayacak boyuta geldiklerinde tehlike geçtiği için akvaryum içinde serbestçe yüzmeye ekranlara geleceklardır.

Yavrular çok bi hayli hızlı biçimde büyürler. Protein oranı yüksek yemler ile beslenmelidir. Özellikle yeni doğan yavrular artemia ve su piresi yavruları ile beslenmesi büyüme hızını ve gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Artemia ve su piresi tedariğinde problem yaşanırsa yetişkinler için kullanılan yemler ezilerek verilebilir.

Yeni doğan lepistes yavruları

Yavruların cinsiyetleri 2 aylık olana kadar belli olmaz. Renklenmeye başlamaları ve üreme dönemine ulaşmaları 4 ayı bulur. Yavruların beslenmeleri sürekli olarak ve az olacak biçimde ayarlanmalıdır. Dişiler ve erkekler belirlendiktan sonra gelişimlerinin bi hayli hızlı olabilmesi için ayrı bakılmaları gerekir. Eğer dişiler ve erkekler aynı tank içinde bakılırsa dişiler daha gelişimlerini tamamlamadan hamile kalır. Buda sağlığı yönünden negatif yönde etkiler.

Canlı doğuran balıklar ile ilgiliki ayrıntılı yazımızı okumazınızı öneririz.

Farklı ırk lepistesler aynı akvaryumda beslenir mi ?

Lepistesler su içi döllenme ile çoğaldıkları için spermler su içinde yayılır. Bundan dolayı farklı ırkların aynı akvaryumda beslenmeleri ırk kırılmasına neden olmaktadır.

Lepisteslerde beslenme şekli nasıldır ?

Lepistesler hem etçil hem otçul balık çeşitlerindendir. Protein ağırlıklı yemler sürekli olarak verilirse iç parazite neden olabilir. Öğün aşırı yada gün aşırı bitkisel katkılı yemler verilmelidir.

Lepistes ne zaman yavrular ?

Yetişkin bir lepistes her ay düzenli yavru verir. Karnı şişer ve anal bölgesi siyahlaşır. Siyahlaşma başlamasından doğumuna hemen hemen 21 gün süre geçer. Balık sürekli olarak gözlenmeli ve doğum için çalışmalar yapılmalıdır.

Kaç tür lepistes mevcuttur ?

Son zamanlarda lepisteslerin ırk sayılarında artışlar meydana gelmiştir. Irk kırılmaları ile birlikte bir araya gelen yeni ırklarla 142 çeşit lepistes ırkı olduğu kanısına varılmaktadır.

Lepistes yavruları anneden ayırmalı mı?

Lepistesiniz ana tankınızda doğum yapmış ve yavruların saklanacak alanı yok ise anaçlar yavruları yiyecektir. Bu nedenle ya saklanacak alan oluşturulmalı yada anne ayrı bir tanka alınarak doğum yaptırılmalı.