Köpekler Hakkında 30 İlginç Bilgi

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO9010
  • İLAN TARİHİ23 Mart 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Köpekler Hakkında 30 İlginç Bilgi, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Köpekler Hakkında 30 İlginç Bilgi başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Köpekler Hakkında 30 İlginç Bilgi

Evlerin ve sokakların neşe kaynağı köpekler ile ilgili her şeyi bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün! Zeki, sadık ve sevecen kişilikleriyle tanıdığımız en yakın dostlarımız köpekler ile ilgili önceden hiç duymadığınız 30 enteresan bilgi sizlerle!

1. Köpekler gelişmiş zaman hissine sahiptir. Yapılan testler köpeklerin bir saat ile beş saat içinde ki farkı bildiklerini ispatlamıştır.


2. Köpekler iki yaşında bir çocuk kadar akıllıdır! Bu yaştaki çocukların neden köpeklerle özel bir bağı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni aynı dili konuşmalarıdır.


3. California San Diego Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar, köpekler kıskanıyor mu sorusunu yanıtlar nitelikte! Araştırmalar neticesinde köpeklerin sahiplerini başka hayvanlar aracılığıyla sevilirken görmesi onları bir hayli kıskandırıyor.


4. Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en fazla evcil köpek nüfusuna sahiptir. ABD halkında hemen hemen 76 milyonun üzerinde evcil köpek bulunmaktadır.


5. Bir köpeği sevmek ve gözlerine uzun uzun bakmak yalnızca sizin için değil ufak dostunuz içinde oksitosin salgılanmasına neden olmaktadır. Oksitisin bilinen adıyla aşk hormonu manasına gelmektedir.


6. Saluku, dünyanın en eski köpek cinsidir. Türün Eski Mısır mezarlarında m.ö 2100 yılına kadar uzanan geçmişi olduğu bilinmektedir.


7. Günümüzde sosis köpeği olarak da anılan ve ailelerin ufak dostu Dakhund, ilk etapta porsuk avlaması için geliştirilmiştir.


8. Rusya’da bulunan sokak köpekleri, karmaşık metro sistemine nasıl binileceğini ve yiyecek aramak için hangi durakta ineceklerini bilmektedir.


9. Köpeğiniz duygularınızı koklayabilir! İşin aslı köpeklerin koku alma duyusu insanınkinden hemen hemen 100.000 kat daha gelişmiştir. Bu nedenle, köpeklerin korku gibi hisleri algılamaları son derece doğal bir durumdur. Bir insan korktuğu zaman terler ve bir köpek bu değişimi basit bir şekilde algılayabilir.


10. Köpeklerin her daim ıslak burunları mevcuttur. Bunun nedeni, koku kimyasallarını emmeye yardımcı olmasıdır.


11. Köpekler, insanlarda kanseri ve diğer hastalıkları tespit etmek için eğitilebilmektedir. Kanserli hücreler, insan vücudundaki sağlıklı hücrelerden farklı metabolik atık ürünleri shissetmektedir. Köpekler kanser hücrelerini basitçe birinin nefesini koklayarak anlayabilir.


12. Siz her okul, iş veya tatile gittiğinizde ayrılık endişesı yaşayan bir köpeğiniz mi var? Öyleyse giydiğiniz kıyafetleri onlarla birlikte bırakın. Giysilerinizde bırakacağınız kokunun köpeğinizin ayrılık endişesını hafifletmesine yardımcı olabileceği ispatlanmıştır.


13. Köpeğiniz uyurken neden bir top gibi kıvrıldığını hiç merak ettiniz mi? Aslını söylemek gerekirse köpekler kendini sıcak tutmak ve uyurken hayati organlarını korumak için bu içgüdüye sahiptir.


14. Bilim adamları dünyanın ilk bilinen köpeğinin 31.700 yıl önce yaşadığını düşünmektedir. Yapılan araştırmalar türün tarih öncesi büyük bir Sibirya Husky’ye benzediğini göstermektedir.


15. Köpeklerin bıyıklarının ne işe yaradığı ile ilgili bir düşüncesiniz var mı? Hemen altını çizelim. Köpeklerin bıyıkları aslında karanlıkta görebilmelerini sağlamaktadır.


16. Köpekler insanlardan dört kat daha fazla duyabilmektedir. Köpekler 67-45.000 hertz (saniye başına döngü) frekans aralığını tespit ederek daha yüksek perdeli sesleri duyabilmektedir. İnsan menzili 64-23.000 hertz içindedır. Hem köpekler hem de insanlarda işitme aralığı yaşlandıkça azalmaktadır.


17. Dünyanın en fazla havlayan köpek cinsleri: Minyatür Schnauzers, Cairn Terrier, Yorkshire Terrier, Fox Terrier ve West Highland White Terrier’dir.


18. Newfoundland cinsi köpeklerin perdeli ayakları olduğunu biliyor muydunuz?Patileri suveyayanıklı bir tüy zırhına sahiptirler.  


19. Titanik gemisinden 3 tane köpek kurtulduğunu biliyor muydunuz? 2 Pomeranians ve 1 tane de Pekingese 


20. Paul McCartney kendi çoban köpeğinin eğlenmesini istemiş ve ona özel şarkının sonuna ıslık sessini eklemiş. “ The Beatles – A day in the Life”


21. Yetişkin bir köpeğin 48 dişi varken, ufak bir köpeklerin 24 dişi mevcuttur.


22. Yırtıcı içgüdüleri, merak, egzersiz veya pire sebebiyle köpekler kendi kuyruklarını kovalarlar. Sevimli dostunuz bunu yapıyorsa mutlaka veterinere başvurun.


23. Dalmaçyalılar bembeyaz doğarlar. Çok enteresan gerçekten.


24. Köpekler insanlar gibi uykuveyalar ağır ağır ve gözlerini hareket ettirerek. 


25. Köpekler karanlıkta sorunsuz bir biçimde görebilirler.


26. Köpekler fırtına kopacağını hissedebilir.


27. Köpeklerin vücut sıcaklığı 102.5 – 101 derece arasıdır.


28. Köpekler patileri aracılığıyla ter atarlar.


29. Köpeklerin 1,700 tad alma duygusu mevcuttur.

30. Dünyanın en eğitilebilir köpek ırkları: Golden Retriever, Labrador Retriever, Alman Çoban Köpeği’dir. Bu köpek cinsleri diğer ırklara göre daha çocuk canlısıdır.