Köpeğinizi Zehirleyebilecek 5 Şey

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8986
  • İLAN TARİHİ28 Mart 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Köpeğinizi Zehirleyebilecek 5 Şey, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Köpeğinizi Zehirleyebilecek 5 Şey başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Köpeğinizi Zehirleyebilecek 5 Şey

Köpek dostlarımız genelde yedikleri şeyler hususunda pek seçici davranmaz; evde açıkta bırakılmış ne bulurlarsa yerler. Hâlbuki evimizde bulunan ve son derece zararsız görünen şeyler, köpek zehirlenmesine yol açarak sadık dostlarımıza zarar verebilir. Bundan dolayı ne yazık ki günlük gıdalarımız ve ilaçlarımız köpek zehirlenmesinin nedenleri içinde başta geliyor!

Ortada bırakılmış reçetesiz bitkisel ilaçlardan; bizler için hayat kurtarıcı olan reçeteli ilaçlarımıza; ağzımızı tatlandırıp ferahlatan sakız ve şekerlerden, taze ve kuru üzüm, avokado gibi kimi gıdalara kadar birden fazla faydalı ürün, köpek zehirlenmesine yol açma tehlikesini içeriyor. Tek tek bakalım.


1. Tatlandırıcılara Dikkat

Sakızlarda, şekerlerde, burun ve ağız spreylerinde bulunan xylitol adlı tatlandırıcı, köpeklerimiz için tehlike. Huş ağacı kabuğundan elde edilen bu madde bireylerin diş sağlığı yönünden faydalı ama köpeklerin kan şekerinde hızla düşmesine ve ölümle bile sonuçlanabilecek nöbetlere neden olabilir.


2. Acı Çikolatadaki Teobromin

Çikolata, dünya çapındaki en iyi antioksidan kaynaklarından biri ve birden fazlalarımızın doyamadığı bir lezzete sahip. Lakin köpeklerin karaciğeri için çok tehlikeli. Çikolatadaki teobromin ile kafein insanlarda damar açıcı ve ikazcı bir etkisi yapıyor ama köpek dostlarımızın karaciğerine zarar veriyor. Özellikle acı çikolata yemek, köpek zehirlenmesine yol açarak ölüm dâhil çok ciddi sonuç doğurabilir.


3. Üzümün Tehlikesi

Taze ve kuru üzümün içindeki hangi maddenin köpeklere zarar verdiğini bilim insanları halen tespit edemedi fakat akut böbrek yetmezliğine yol açtığu bilinmekte. Her köpekte aynı derecede şiddetli etki yapmıyor olsa da köpeklerimizden uzak tutmaya dikkat etmemiz gerekiyor.


4. Soğan ve Sarımsaktaki Tiyosülfat

Soğan ve sarımsak, tiyosülfat adlı maddeyi içerdikleri için köpek zehirlenmesine yol açabiliyor. Özellikle soğan, tiyosülfat yönünden zengin. Sarımsak az miktarda bitirildiğinde evcil dostlarımız için yararlı olabilir; kulak iltihapları ve yaralara iyi geliyor. Lakin köpeğiniz bir baş sarımsak yerse kusma, ishal, iştahsızlık belirtileri görülecektir.


5. Diş Macunundaki Florür

Diş macunu, yalnızca xylitol içerdiği için değil, flor içerdiği için de köpeklerimiz için tehlikeli. Çocukken büyüklerimizin diş macununu yutmamayı tembihlediklerini hatırlıyor musunuz? Çünkü flor, dişlerimiz için iyi olsa da midemize zarar veriyor. Aynısı köpekler için de geçerli. Mide ve bağırsak kanalı tahriş olursa ölüme neden olabilir.