Kılıç Kuyruk Balık Bakımı

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8944
  • İLAN TARİHİ18 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Kılıç Kuyruk Balık Bakımı, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Kılıç Kuyruk Balık Bakımı başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Kılıç Kuyruk Balık Bakımı

Kılıç kuyruk, tatlı su balıkları içinde en fazla bi hayli beğeni alan tür olarak bilinir. Balık yetiştirenler aracılığıyla çok fazla tercih edilen ve akvaryumları süsleyen bir türdür. Doğal yaşam alanları Orta Amerika’daki akıntılı sular olan kılıç kuyruklar, bi hayli hızlı büyürler ve son derece kolay ürerler. Kendi mekanlarında genelde sürüler halinde yaşarlar ve barışçıl bir yapıya sahiptirler. Bu yapıları ile de akvaryumlarda farklı türlerle birlikte yaşamak için de uygundur. Peki evinizdeki akvaryumunuzda misafir ettiğiniz balıkların bakımını nasıl yapacaksınız? İşte birkaç öneri…


1. Kılıç Kuyrukların Dişi Erkek Ayrımı Nasıl Yapılır?

Kılıç kuyruk balığının dişi erkek ayrımı, sahip oldukları alt yüzgeçler ve kuyruklarına bakarak yapılır. Kuyruklarında kılıç şeklinde uzantıları olanlar erkek sınıfına girer. Diğerleri ise dişi sınıfında sayılabilir ve diğer canlı türlerinde pek de rastlanmayan biçimde ilerleyen yaşlarında cinsiyet değiştirebilir. Özellikle doğurganlıklarını yitiren dişi Kılıç kuyruk balıkları erkeğe dönüşebilir.


2. Kılıç Kuyruk Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Öncelikle uygun bir popülasyon yaratmalısınız. Bu balık türlerinin erkekleri kendi aralarında çok da iyi anlaşamadığından en fazla bir erkek beslemeye özen gösterin. Bir erkeğin yanına birkaç dişi tür koymanızda sakınca yok.

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken diğer bir özellik; akvaryumun suyunun sıcaklığı ve pH dengesi. Sıcaklığın 26-28 derece içinde olması ve pH’ın ise en fazla 7-8 aralığında dengelenmesi, kılıç kuyrukların yaşaması ve üremesi için ideal ortamı yaratacaktır. Ek olarak bu türler, içinde bitki formları olan akvaryumlarda daha rahat saklanabilir. Bunu da akvaryumunuzu tasarlarken göz önünde tutabilirsiniz.


3. Yem Ve Beslenmede Dikkat Edilecekler

Yem hususunda ise en geniş ve rahat olabileceğiniz türler kılıç kuyruklardır. Canlı yem başta olmak üzere dondurulmuş veya kuru yemlerle rahatlıkla beslenebilirler. Zaman zaman haşlanmış sebzeleri de yem olarak kullanabilirsiniz.

Bitkisel gıdaları daha çok tercih ederler. Yosunları yemeyi çok severler. Suyun üzerinde duran gıdaları daha çok sevdikleri ve daha kolay tükettikleri için granül tercih ederseniz suda yüzebilecek türde olanlarından veya pul yemleri ideal seçimdir. Günde birkaç defa olmak üzere, yedikleri kadar onlara yem vererek besleyebilirsiniz.


4. Akvaryumunuzun Suyu Nasıl Olmalı?

Sularının temiz olmasını da çok severler. Bu nedenle farklı zamanlarda akvaryum tuzu ile suyu temizleyebilirsiniz. Her 100 litre su için bir avuç akvaryum tuzu yeterli olacaktır. Akvaryum hacminizin de minimum 100 litre su alacak biçimde olmasına dikkat edin. Akvaryum içinde olabilecek olan en üst düzeyde bitkilendirme yapılmalı, kayalar, balıkların içerisine girebilecekleri uygun dekorlar çok fazla kullanılmalıdır.


5. Üremeleri Nasıl Olur?

Kılıç kuyruklar, gerekli ortam ve şartlar sağlandığında canlı olarak doğum yapabilen türlerdendir. Beslenme ve bakımları doğru yapıldığında, 10-12 aylık civarında üreme yapabilecek kıvama gelirler. Kendi kendilerine ürerler ve 24-30 gün içinde bir hamilelik süreci geçirirler.

Doğumu ulaşan kılıç kuyruğu balığınızı takip etmenizde büyük yarar var çünkü bu türler doğum yaptıktan sonra kendi yavrularını yakalayıp yiyebilirler. Bunun için bir gözünüz sürekli olarak akvaryumunuzda olsun. Bunun için de içinde bol bol yosun ve bitki bulunan akvaryumlar kullanabilir ve yavruların kendilerine saklanabilecekleri ortamlar yaratabilirsiniz. Ek olarak yavrulama dönemlerinde daha sık besleme yaparak doğum yapanların yavrularına saldırma olasılıklarını da azaltabilirsiniz.


6. Akvaryumdan Kaçmamaları İçin Dikkat Edin!

En son dikkat etmeniz gereken en mühim şeylerden bir diğeride bu balıkları sudan dışarıya çıkabilecek kadar zıplama kabiliyetleri olduğudur. Bu nedenle akvaryumunuzun kapağının kapalı durmasına özen gösterin. Lakin hava akışını da kesmeyecek biçimde bir yerleşim yapmaya özen gösterin.

Canlı doğuran balıklar ile ilgiliki ayrıntılı yazımızı okumazınızı öneririz.