Kangal Özellikleri ve Bakımı

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8833
  • İLAN TARİHİ28 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Kangal Özellikleri ve Bakımı, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Kangal Özellikleri ve Bakımı başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Kangal Özellikleri ve Bakımı

Kökeni Babil’e dayanan Kangal köpeği o zamanlarda özellikle savaşlarda ve avlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde hala yaygın olan Kangal köpekleri çoban köpeği olarak da koruma maksadıyla çoğaltılmıştır. Kangal köpekleri Anadolu’ya has bir köpek olması yönünden bi hayli mühimdir.

Sayfa İçindekiler

Temel Özellikleri

Avcı ve koruyucu olması Kangalın en belirgin özellikleri içinde ilk sırada yer alır. Aynı zamanda sürüyü toplamak için de kullanılan Kangallar çoban köpeği olarak da görev alırlar. Sahiplerine karşı çok sevgi dolu ve sadık olan Kangal köpekleri sürü halinde yaşamayı çok severler. Ortalama olarak 14 – 15 yıl yaşarlar. Sezgileri çok kuvvetli olduğundan iyi ve kötü insanları birbirlerinden ayırt edebilirler.

Görünüş ve Yapısı

Büyük ırk köpekler içinde bulunan Kangalın görünüşü bi hayli uzun boyu ve iridir. Oldukça kaslı vücuda sahiptirler ve kafaları da çok büyüktür. Ağız ve burunları küt bir biçimde ve küt renktedir. Çeneleri çok kuvvetli olduğundan tuttuklarını koparabilirler. Kulakları ise geniş ve kafalarının iki yanında sarkıktır; bunun yanı sıra üçgen şekilli, yuvarlak uçlu ve siyah renklidir.

Tüyleri orta uzunlukta, sık, kaba ve çift tabakalıdır. En kişiliğistik fiziksel özelliği ise kuyruklarının sırtlarından doğru içe kıvrık olmasıdır.

Karakter Özellikleri

Sahiplerine sadık olmaları ve cesaretleri ile ön plana çıkan Kangallar, bi hayli zeki, özverili ve hassasdırlar. Aynı zamanda sezgileri çok kuvvetlidir. Kangalın kişiliği koruyucu ve nazik olduğundan diğer canlılarla iyi anlaşır. Sosyal açıdan geliştikleri için insanlarla iyi anlaşırlar.

Sahibine aşırı bağlı olan Kangallar, kuvvetli oldukları için sahiplerini her türlü tehlikeden korur. Aynı zamanda müthiş bekçi ve koruyucudurlar. Kolay bir biçimde eğitilebilirler.

Bakımı

Genel olarak bakımı kolay olan Kangallar çok tüy döktükleri için evin içinde değil; dışarda bakılmalıdır. Hareketli oldukları için koşup oynayabilecekleri bir alana ihtiyaçları mevcuttur. Dışarıda olduğunda ve bir sürüye çobanlık yaptığında fırçalanması gerekmez. Lakin bahçede yaşayan Kangalın bakımı için mutlaka düzenli olarak fırçalamak ve tırnaklarını kesmek gerekir. Yaz aylarında tüyleri daha fazla döküldüğü için ılık su ile sürekli olarak banyo yaptırmak onun için rahatlatıcı olacaktır.

Beslenmesi

İri ırk olarak kabul gören Kangal, normal düzeyde beslenmelidir. Vücut ağırlığının her bir kg’ı için 30 kalori almalıdır. Mama seçerken tanelerin iri olmasına ve Kangalın günlük enerji gereksinimini karşılamasına dikkat edilmelidir. Yaş mama verilmek istendiğinde de aşırıya kaçılmamalıdır. Kangalın beslenmesi için kaliteli mamalar seçmeye özen göstermek gerekir.