Japon Balığı Bakımı ve Özellikleri

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8933
  • İLAN TARİHİ25 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Japon Balığı Bakımı ve Özellikleri, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Japon Balığı Bakımı ve Özellikleri başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Japon Balığı Bakımı ve Özellikleri

Akvaryum hobisi ile ilgilenip japon balığı beslemeyen kimse yoktur. Akvaryumlara hareket katan belkide akvaryumların en barışçıl türü olan japon balıkları hobi dünyasında sarsılmayacak bir üne sahiptir.

Japon balıkları belkide akvaryum hobisini başlatan ata balıklardan biridir. Evcilleştirme tarihi M.Ö 1600’lü senelera dayanır. Sazansıgil balıkların en ünlü türüdür. En asgari akvaryum şartlarına uyum sağlamıştır. Farklı renkleri ve formları ile akvaryumlara renk katan japon balıkları, balık türü olarak en geniş yelpazeye sahip balık türüdür.

Kafa yapısı, kuyruk yapısı, göz şekilleri ve gövde yapısının değişikliliğine göre yüzlerce çeşit japon balığı türü bulunmaktadır. Mezleme ve çaprazlama ile birden çok yeni türü şimdilerde elde edilmektedir.

Akvaryum hobisine yeni başlayanlar için vazgeçilmez tavsiye olarak japon balığı ilk sırada gelir. Kolay bakımı ve cana yakınlığı bu balık türünün seçilmesinde mühim rol oynar.

Sayfa İçindekiler

Japon Balığı Bakımı

Japon balıkları fanustan tonluk akvaryumlara kadar aşağı yukarı tüm litrelerde bakılabilir. Tek bakıldığı zaman çok fazla bir akvaryum asgari şartı yoktur. Bu olaya su olsa yeter mantığı ile bakmakta yanlış olur.

Japon balıkları için ideal akvaryum litresi 50 litre civarıdır. Tabiki içine koyacağınız balık sayısına göre akvaryum litrenizi büyütmeniz gerekir. Küçük bir ısıtıcı ve ufak bir iç filtre ekipman olarak size yetecektir.

Havuzlarda ve göllerde üretilen japon balıkları soğuk su şartlarına bi hayli dayanıklıdır. Akvaryumun olduğu ortamdaki oda sıcaklığı sabit kalıyorsa ısıtıcı bile kullanmanıza gerek kalmaz. Eğer ofis ortamında japon balığı bakıyorsanız ve odada ani ısı değişimleri varsa o zaman suyun sıcaklığını sabitlemeye yardımcı olarak ufak bir ısıtıcı ile destek vermeniz gerekir. Yaz aylarında kesinlikle ısıtıcı takmamanızı öneririz.

Eğer akvaryumunuzda 5-10 adet japon balığı varsa akvaryum suyunuzu gerçekten fazla kirleteceklerdir. Bitmek bilmeyen iştahları ve üreme isteği sizi zorlayacak bir etken olabilir. Akvaryum yüzeyinde biriken dışkı ve yem parçalarını dahil bulup temizleyeceklerdir. Akvaryumunuz 100 litre ve üzeri bir hacime sahip ve japon balığı akvaryumunuz varsa kesinlikle bakım rahatlığı için bir dış filtre edinmenizde yarar var.

Japon Balığı Yemi

Japon balıkları hem etçil hem otçul olarak beslenir. Bir çok çeşit kuru yeme de uyum gösterir. Doğal mekanlarında ufak balıklarla ve taşların üzerindeki yosunlarla beslenir. Her ne kadar beslenme yelpazesi geniş olsa da en büyük poblemleri kabızlık problemidir. Bu nedene japonlar için özel üretilmiş yemler tercih edilmeli.

Protein ağırlıklı granül yemler japon balıklarına ağır gelir. Sindirim sistemleri bitkisel besinlere ihtiyaç duyar. Az haşanmış sebzeler hem renk pigmentleri yönünden iyi gelecek hemde sindirim sitemine yardımcı olarak boşaltım sorununların ortadan kalkmasına büyük ölçüde fayda sağlacaktır.

Balığınızın sağlığı yönünden en az 3 çeşit yem kullanmalısınız. Japon balıkları akvaryumun tüm alanlarını kullandığı için yüzey yemlerini de rahatlıkla yerler. Onlar için en ideal yemler pul yemler ve onlar için özel üretilmiş stick yem türleridir. Pul yemler protein ve bitkisel yemleri karışık olarak içerir. Stick yemler %60 protein %40’a yakında zamanda bitkisel ağırlıklı yemlerdir.

Japon balıklarına günde iki öğün ve eser miktarda yem verilmelidir. Balık sayınıza göre vereceğiniz yemi iyi aylamalısınız. Fazla yem atılırsa akvaryum temizliği için sorun oluşturur. Az yemleme yapmakta balığınızın gelişimini olumsuz etkiler.

Yemler kesinlikle kovadan bölme ve açık olarak şeffaf poşetlerde satılan yemler olmamalıdır. Bu yemlerin son kullanma tarihleri kova şartlarının dışında kaldığı için bayatlamaya karşı her hangi bir tedbir alınamamaktadır. Bayat yemler balığınızın iç parazit olmasına neden olmaktadır. 100 gramlık kapalı kutulu ve markalı yemleri tercih etmeniz gerekir.

En kaliteli 3 Japon Balığı Yemi                         1) Jbl Gold Pearls Japon           2) SERA Goldy -Japon            3) Tetra Pond Sticks Japon            Balığı Yemi                          Balığı Yemi 210 Gr                   Balık Yemi 100 Gr.

Japon Balığı Türleri

Japonlar çaprazlama yöntemi ile üremeye müsait balıklardır. Bu nedenle bi hayli fazla çeşitli türe sahiptir. Çok enteresantir ki her türünün gerçekten hayranları var. Klasik japon balığı besleyen sayısı çok olduğu gibi diğer japon balığı türlerininde hayranları bi hayli fazla.

Yerli üretimde çok büyük havuzlarda üretilen japon balıkları ithal olarakta gelebilmektedir. Özellikle ithalat yönüyle Tayland’tan gelen ithal miktarda balıklar formları yönünden gerçekten göz zevkini tatmin etmekte.

En çok beslenen japon balığı türleri şunlardan oluşmaktadır:

  1. Klasik japon balığı
  2. Oranda japon balığı
  3. Ryukin japon balığı
  4. Aslan baş japon balığı
  5. Ranchu japon balığı
  6. Calico japon balığı
  7. Teleskop japon balığı

Klasik Japon Balığı

Japon balık türlerinin en fazla tercih edileni kral tacı sahibi klasik japon balıklarıdır. Japon balıklarının atası olan bu tür sazansıgiller içinde en fazla formunu koruyan ve çeşitliliğe kapalı türüdür.

Genel olarak tüm vücudu turuncu pullarla kaplıdır. Yüzgeçleri arada bir turuncu arada bir beyaz uçlu olarak karşımıza çıkar. Tek olarak bakılabildikleri gibi karma japon akvaryumlarında da beslenebilir.

Çoğunlukla 5-15 litre arası akvaryumlarda tek başına beslenilmektedir. Diğer japon ırklarından farklı özelliği çok fazla büyümemeleridir. Filtrasyona pek ihtiyaçları yoktur. Oksijen gereksinimlerini ağızlarını su yüzeyinden dışarı çıkararak sağlayabilirler. Dinlenmiş su ile her hafta düzenli yüzde 20 değişim yapılarak uzun seneler bakılabilir. Kendi içinde dış görünüş olarak yalnızca tül kuyruk çeşiti olduğu söylenebilir.

Oranda Japon Balığı

Japon balık türleri içinde özel tür japon yada bebek yüzlü japon olarak bilinirler. Muhteşem bir kafa yapısına sahiptir. Japon ırkları içinde albenisi en fazla olandır.

Ülkemizde varyasyonları üretilsede yurt dışından gelen miktarda japonların formları gerçekten göz alıcıdır. Bir çok japon sever aracılığıyla kabul gören ve beğeni ile beslenen miktardalar klasik japon türleri ile beslenme şekilleri aynıdır.

Melezleme ve çaprazlama ile birden çok çeşitini bulmak olabilecekdür. Calico ve red kep japon balıklarının çaprazlanması sonucu birden çok ırk elde edilebilir.

Akvaryumlarda kendi türleri ile birlikte barışçıl biçimde yaşarlar. Çok nadirde olsa birbirlerinin kafalarını ısırdıkları görülebilir. Böyle bir durumda ısırılan balığı ayrı bir akvaryuma alıp gözlemlemek gerekir. Karma japon akvaryumlarında gönül rahatlığı ile besleyebilirsiniz. Hem görünüşleri hemde sempatik yüzü ve yüzüşleri akvaryuma renk katacaktır.

Ryukin Japon Balığı

Japon türleri içinde şekil yönünden en dikkat çekici türdür. Ryukin japonlar melezleme sonucu ortaya çıkmış bir türdür. Değişik bir anatomisi mevcuttur. Kafaları vücutlarına göre biraz daha önde ve daha ufaktür. Gövdesi tombul ve tıknaz, kuyruk yapılarıda cüsselerine göre ufaktür.

Ryukin japonlar ülkemizde pek rağbet görmemektedir. Üretimi diğer japon ırklarına göre daha kısıtlıdır. Pet shoplarda bulmak pek olabilecek değildir. Bazı akvaryum toptancıları talebi karşılamak adına raflarına koyarlar.

Kendi ırkları içinde üreyebildikleri gibi sağmayöntemi ile çaprazlama mutasyonları da mevcuttur. Bazı cinslerinde tül kuyruklularda görülür. Beslenme yönüyle diğer japonlarla birebir aynıdır. Bu türün fanatik hayranları bulunmakta ve genelde ithal olanları tercih edilmektedir.

Aslan Baş Japon Balığı

Aslan baş japonlar form yönünden miktardalara çok benzemektedir. Onları diğer balıklardan ayıran özelliği şapka şeklinde dolgun kafa çıkıntısıdır. Ülkemizde red kep olarakta bilinen bu tür hobiciler aracılığıyla çokça tercih edilmektedir.

Diğer japon ırkları ile aynı beslenme düzeni mevcuttur. Anatomileri gereği su dibindeki yemleri yemekte zorlanabilirler. Bu nedenle yüzey yemleri tercih edilmelidir. Bağışıklık sistemine katkı sağlanması yönünden bitkisel ağırlıklı yemler takviye edilmeli yada az haşlanmış sebzeler verilmelidir.

Üretimleri hem akvaryum ortamında hemde havuzda olabilir. Evdeki akvaryumunuza aldığınız aslan baş japonlar birbiri ile çiftleşip bir anda yumurta dökmeye başlayabilir. Yumurtaların yanından alınmazlarsa afiyetle yerler.

İlginizi çekebilir : Canlı Doğuran Balıklar

Ranchu Japon Balığı

Japonya asıllı ranchu japonlar dünyaya Çin’de tanıtılmıştır. Diğer japon balığı çeşitlerinden ayrılan en büyük özelliği sırt yüzgeçlerinin olmamasıdır. Hareket kabiliyetleri bu yüzden kısıtlıdır. Akvaryumun içinde ponçik bir yüzme şekilleri mevcuttur. Hızlı yüzemezler. İyi bakılırlarsa 8 seneye kadar yaşayabilirler. Boy olarak 15 cm boya ulaşabilirler.

Beslenme şekilleri diğer japon balıkları gibi hepçildir. Bitkisel ağırlıklı yemler ile beslemek bağışıklık sistemlerine fayda sağlar ve ömürlerini uzatır. Karma japon akvaryumlarında bi hayli uyumludurlar.

Üretimleri hem akvaryum ortamında hemde havuzda olabilir. Evdeki akvaryumunuza aldığınız aslan baş japonlar birbiri ile çiftleşip bir anda yumurta dökmeye başlayabilir. Yumurtaların yanından alınmazlarsa afiyetle yerler.

Kafa çıkıntısı olan ranchulara miktarda ranchu denir. Aslan baş japonlara benzer bir başlık bulunur. Renklerine göre isimleri değişebilir.

Calico Japon Balığı

Calico japon balıkları japon türlerinin rengarenk ekran yüzleridir. Binlerce yumurta içinden yalnızca bir kaç adet calico japon çıkar. Bu nedenle hem nadir hemde kıymetlidir. Kırçıllı renkleri kendilerine özgü bir sempatiye neden olmaktadır.

Kafa yapıları düzde olabilir başlıklıda olabilir. Bu kritere göre isimleri de değişir. Oranda calico türünün en güzel formunu taşıyan üyesi olabilir.

Beslenme türleri hepçildir fakat kesinlikle bitkisel yemler ağırlıklı olarak verilmelidir. Akvaryumlarda karma japonlarla birlikte bakılabilir. Kafa çıkıntısı olan balıklar daha narin bulunacağı için kafa yapısına zarar vermeyecek dekorlar seçilmelidir. Su yüzeyinde kalan yemler tercih edilmeli. Yaprak ve pul yemler bunun için idealdir.

Akvaryum koşullarında ve havuzlarda üretimi olabilecekdür. Yumurtalarını döktükten sonra yiyebilirler. Bu nedenle yumurtlama bitiminde büyük balıklar akvaryumdan alınmalıdır.

Teleskop Japon Balığı

Adını gözlerinin diğer japon çeşitlerinden farklı olarak başının sağ ve sol üst köşesinde çıkıntılı olmasından alır. Teleskop japonlar hemen hemen 360 derece görebilme kabiliyetini bu göz yapısına borçludur.

Renkleri genelde siyah olur. Alacalı ve daha farklı renklerde teleskoplar da mevcuttur. Karma japon akvaryumlarında uyumlu olarak beslenebilir. Göz yapısı dışa çıkıntılı olduğundan akvaryum dekorları gözlerine zarar vermeyecek biçimde yapılmalıdır.

Beslenme şekilleri diğer japon türleri ile aynıdır. Bitkisel beslenme ağırlığı daha fazla olmalıdır. Dondurulmuş yemler ve kan kurtları arada verilebilir.

Japon Balığı Akvaryumu

Japon balıkları akvaryum dekorlarına en uyumlu balık çeşitlerinden biridir. Her türlü akvaryum şartlarına en güzel biçimde ayak uydurur. Bitkili akvaryumlarda pek tercih edilmezler. Bitkileri yeme ve bitkileri yerlerinden sökme ihtimalleri mevcuttur.

Japon balıkları için en güzel akvaryum taban tercihi boyasız doğal çakıl taşları ile kaplamaktır. Boyalı taşlar bir süre sonra akvaryum içine salınım yaparak balıkların zehirlenmesine neden olacaktır. Her ne kadar göze hoş gelsede kesinlikle boyalı taşlar, yapay bitkiler ve doğal olmayan kayalar hiç bir akvaryum dekorunda yer almamalıdır.

Japonlar ağzı ile kumları sürekli olarak hareket ettirdikleri için sürekli olarak su yüzeyinden bir şeyleri havalandırıp suyun kirlenmesine neden olabilirler. Kumun yüzeyinde kalan artıklarıda yemeye çalışacaklardır. Buda balığınızın hastalık kapmasına neden olabilir

Japon balığınızı almadan önce akvaryum kurulum malzemeleri yazımızı mutlaka inceleyin.

Akvaryumunuzun litresine göre filtrasyon sistemi kurmanız gerekmektedir. Japon balıkları akvaryumu çok kirletir. Özellikle toplu halde bakıldıklarında erkekler dişileri üreme amaçlı kovalar ve sürekli olarak suya sperm bırakırlar. Buda akvaryumda flu bir görüntü oluşturur. Akvaryumdaki balık sayınıza göre dış filtre yada sump filtre tercih etmeniz sizi bi hayli rahatlatacaktır.

Japon akvaryumlarında oksijen ihtiyacı aşırı çok değildir. Suyun biraz dalgalanmasından bir araya gelen oksijen balıklara yetecektir. Birde akvaryumun içindeki su devir daim hızı çok olması balıklarınızın rahat yüzmelerini önüne geçer. Akvaryumun büyüklüğüne göre bu ayarlamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Japon balıkları için su sıcaklığı üremeyi tetikler. Su derecesi 28 in üstüne çıktığı zamanlar akvaryumunuzun su rengi bulanıklaşacaktır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kesinlikle ısıtıcı çalıştırılmamalıdır. Kış aylarında oda sıcaklığı 20 derecenin altına düşüyorsa 23 derece ye ısıtıcı koyarak sabitleyebilirsiniz.

Akvaryumunuzu cam kenarlarından uzak güneş ışığı almayacak bir yere koymanız gerekir. Direk güneş ışığı alan bir akvaryumda sürekli olarak yosun sorunu olacaktır. Yosunlaşma olan camları kullanılmamış bulaşık süngeri ile temizleyebilirsiniz. Eğer akvaryum dekorlarınızda yosunlaşma varsa pet shoplardan yosun giderici ilaç alabilirsiniz.


Genel olarak kurulmuş akvaryumlarda filtreler en az 7 gün boyun aktif olacak biçimde akvaryum boş olarak devir daim ettirilir. Balığınızı bakterisi oturmuş bir akvaryuma koyarak sağlıklı bir biçimde yaşamasını sağlayabilirsiniz. Her hafta düzenli olarak %20 su değişimi yaparak su kalitenizi yüksek tutmanız balığınızın hastalıklara yakalanmasını engelleyecektir.


Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı

Japon balıklarında vücut yapılarına göre cinsiyet belirlensede bu her zaman %100 sonuç vermeyebilir. Genel anlamda desek daha doğru olur. Cinsiyet belirlemede en kesin yol üreme dönemini beklemekle olur. Akvaryum içinde bir kovalamaca olur. Önde dişi balık ve arkasında erkekler.. Böylelikle akvaryumunuzda kaç dişi kaç erkek var kesinlikle anlayabilirsiniz.

Vücut yapılarına bakılarak kısa ve şişman olup anal yüzgeçleri yuvarlak ve kısa olanlar dişi japon balığıdır. Erkekler dişilere göre daha uzun ve ince olurlar. Anal yüzgeçleri daha büyük ve sivri olabilir. Bir çok hobici japon balığı alırken çift yada dişi erkek sayısına göre almak isterler. Eğer satıcı japon balığından anlamayan biri ise sizi yanıltabilir.

Dişi japonlar her 35 günde bir yavru vermeye hazırdır. Dişi yumurtlamaya başladığı zaman akvaryumdan bir kaba su konularak elle yumurtaları sağma yöntemi ile alabilmeniz olabilecekdür. Yumurtaları sağdıktan sonra erkek balığında spermini sağarak yumurtaların döllenmesiniz sağlayabilirsiniz.

Japon Balığı Üretimi

Japon balıkları yumurta ile çoğalmaktadır. Tek seferde binlerce yumurta bırakabilirler. Tek eşli üremedikleri için yumurta dökme anında peşinde olan bütün erkek japonların spermlerini suya saldıkları görülür. Ortaya çıkan yavruların çeşitliliği bu yüzdendir.

Her ne kadar yüksek hacimli akvaryumlar şart koşulsada japon balıkları gerekli asgari koşullara ulaşıldığı zaman çoğalabilmektedir. Kendi akvaryumunuzda bile japon balığı üretebilirsiniz. Yeterli ısı ve su değeri dengesi yakayı ele verdiktan sonra yumurtaları saymaya ekranlara geleceksınız.

Bir çok değişik varyetesi olan japonların genelde üremeye başlama zamanı 1 yaşında başlar. Erkekler çiftleşmeye hazır olduklarında solungaçlarının yanlarında benek benzeri şeyler çıkar. Bazı türlerinde bu benekler hiç görülmeyebilir. Dişiler ilk kez karınlarını yumurta doldururlar. İlk yumurtlamaları pek verimli olmayabilir. Lakin dişi yumurtlamayı sürdürdükçe tecrübe kazanacaktır.

En verimli japon balığı üretme yöntemi havuzlardan sonra sağma yöntemidir. Evlerinde japon balık hobisine gönül vermiş herkes bu işlemi rahatlıkla yapabilir. Nasıl japon balığı sağma yapabilirim diyorsanız videoya bir göz atmalısınız.

Hamile japon balığı kaç günde yumurtlar?

Japon balıkları hemen hemen 40 günde bir yumurta vermektedir. Balığınızı iyi takip edip ne zaman yumurtlayacağını tahmin edebilirsiniz.

Japon balığı başka bir japon balığını yer mi?

Eğer boyutları yönünden ufak olan japon büyük japon balığının ağzına sığıyorsa yerler. Boyut olarak birbirlerine yakın olarak bakılmalılar.

Japon balığının ömrü ne kadardır?

Japon balıkları iyi bakıldıkları zaman hemen hemen 8-10 yıl yaşayabilirler. Balığınızı sağlık bir biçimde bakmanız ve ilgilenmeniz ömrünü uzatacaktır.

Fanusta japon balığı bakılır mı?

Akvaristler fanus camının ovalliğinin balıkların gözlerine zarar verdiklerini düşünürler. Bu nedenle 15 litrelik bir akvaryumu balığınıza çok görmeyin ve edinin.

Japon balıkları fiyat aralıkları nedir?

Sürekli güncellenen japon balığı fiyat listeleri mevcuttur. Günün ekonomik şartlarına göre fiyat aralıklarıda değişiklik gösterir. Boyları ve ırkları olarak 5 TL’den 500 TL’ye kadar japon balığı bulmam olabilecek.