Canlı Doğuran Balıklar

İLAN DETAYLARI
 • İLAN NO8939
 • İLAN TARİHİ21 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Canlı Doğuran Balıklar, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Canlı Doğuran Balıklar başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Canlı Doğuran Balıkları

Akvaryum hobisinde en fazla bi hayli beğeni alan ve beslenen balık türleri içindedır. Hobicilerin ilk başlarda hobi niyetiyle aldığı fakat ardından üretime kadar gidilen ufak boyutlarda şirin balık türleridir. Bir çok akvarist senelerce hiç bırakmadan canlı doğuran türlerini beslemektedir.

Hemen hemen bütün pet shoplarda bulunabilir. Birbirinden farklı büyüklükte ve renklerde yüzlercesini aynı akvaryumlarda beslemek olabilecek olabilir.

Çok hareketli ve uyumlu yapısı akvaristlerin göz zevkini bi hayli fazla doyurmaktadır. Sürü olarak beslenebilen canlı doğuran türleri olduğu gibi çift olarak yada trio olarakta beslenen türleri mevcuttur.

Sayfa İçindekiler

Canlı Doğuran Balıklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • 1900’lü senelerın başında tropikal iklimin görüldüğü bölgelerdeki göllerde keşfedilmiştir.
 • Doğal mekanlarında sığ sularda yaşarlar. Ekosistemine uygun olarak yüksek akvaryumlardan kaçınılmalıdır. Litre olarak düşük akvaryumlarda filtrasyonun su içinde dalgalandırma yapmayacak biçimde bakılmalıdır.
 • Birçok renk ve boyutlara sahiptir. Kendi türleri ile barışçıl olarak hayatlarını sürdürmektedirler.
 • Cinslerine göre büyüme oranları değişiklik gösterir. 1.5 cm’den 8 cm’e kadar büyüyen türleri mevcuttur.
 • Her ay düzenli olarak yavru vermektedirler. Yavrularını bakma gibi bir özellikleri yoktur. Yavruların saklanabileceği alanlar oluşturulmalıdır. Canlı bitkiler, suya salınım yapmayacak dekorlar, süs malzemeleri ve rafyalar yavruların saklanabileceği alan oluşturmada idealdir. Bir doğumda yetişkin bir birey 40-50 arası yavru verebilir.
 • Yeni doğan yavrular hemen harekete geçerler. Anaçlarına nazaran renksiz, saydam yahut koyu renkte olabilirler. Cinsiyetleri ilk 1.5 aya kadar anlaşılamayabilir.
 • Bir çok yem çeşitliliğine uyum sağlarlar. Protein ağırlıklı yemlerle birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkisel yemlerde tercih edilmelidir.
 • Yavruluk dönemi 3-4 ay kadar sürmektedir. Renkleri yerine gelmeye başlayan genç bireyler üreme için hazır olduklarında orijinal formlarına kavuşmuş olurlar.
 • Kolay hastalık kapabilirler. Bu nedenle akvaryumun temizliği düzenli yapılmalıdır. Canlı doğuranlarda hastalık kapmış balığın nasıl tedavi edileceğide zordur. Verilen yemlere, akvaryum koşullarına azami dikkat edilmelidir.
 • Herhangi bir üreme dönemleri yoktur. Bu nedenle üremeye her zaman hazırdırlar. Akvaryumlarda dişi sayısı her zaman erkek sayısından çok olmalıdır. En az 3 dişi 1 erkek olarak beslenmelidir.
 • Bitkili akvaryumlar canlı doğuranların en sevdiği biotoptur. Hem yavrular yönünden uygundir hemde kendi doğal yaşamlarına en yakın ekosistemdir.
 • Kaya dekorlu akvaryumlarda bakılmaz. Akvaryum içerisine eklenen kayalar ve taş türevi kumlar suyun PH derecesini etkileyeceği için canlı doğuranlara zarar verir.
 • Yüzme düzeyleri akvaryumun ortası ve üst kısmıdır. Dipte yüzen bir canlı doğuran balığınız varsa kesinlikle sağlık sorunu yaşamaktadır.
 • Ömürleri çok uzun değildir. Bu tür balıkların 3 yaşına kadar yaşadıkları görülmüştür.
 • Yemleme zamanı sergiledikleri davranışlar, uyumlu yaşam tarzları, tür çeşitliliği ve akvaryum dekorlarıyla dost canlısı olması sebebiyle çokça tercih edilen balık türüdür.

En Çok Beslenen Canlı Doğuran Türleri

Canlı doğuran türleri uyumlu balıklar olmaları sebebiyle birlikte beslenebilecek balık yelpazesi bi hayli geniştir. Akvaryum temizliğine kolaylık sağlayan çöpçü balık türleri ve vatozlarla da uyumlu biçimde yaşarlar.

Akvaryumda beslenen canlı doğuranlar balık familyalarına ait dört grubu ele almak olabilecekdür. Bu familyalar ANAPLEPIDAE, GOODEIDAE, HEMIHAMPHIDAE ve POECILlOAE olarak sayılabilir. Bu familyalardan en fazla POECILlOAE familyasına ait lepistes, kılıçkuyruk, black moli ve plati gibi türler dünya çapında ve ülkemizde en fazla tanınan ve çok yaygın olan balık türleridir.

1. Lepistes Balığı

Lepistesler bakılmaları kolay olması ve üretim için en asgari şartlara ayak uydurması yönü ile en fazla tercih edilen balık grupları içindedır. Lepistes akvaryumlarında renk cümbüşü hakimdir. Erkeklerin renkleri ve formları dişilere daha gösterişlidir. Dişli sazansıgiller familyasından gelmektedir. Yemlenmeleri hem otçul hem etçildir.

Irk lepistesler

Lepistesler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Lepistes Balığı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Moli Balığı

Anavatanları Orta Amerikada ki tatlı ve orta tuzlu sulardır. Bulundukları akvaryumlarda da tuz oranının diğer tatlı su balıklarına oranla daha fazla olması gerekir. Akvaryum içinde çok aktif hareket etmesi yönüyle çokça tercih edilen bir canlı doğuran türüdür.

Moli balıkları tropikal karma akvaryumların vazgeçilmezidir. Kendi içinde renk renk türleri mevcuttur. En çok tercih edilen türleri black moli, panda moli ve kırmızı molidir. Her cinsi kendi içinde farklı desenlere ve boyutlara sahip olsada genetik olarak aynı şartlara uyum sağlamışlardır.

Çift moli

Moliler ile ilgili daha kapsamlı bir şekilde bilgi için Moli Balığı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Plati Balığı

Akvaryumlarda çeşitli renkleriyle yerini her zaman koruyan tropikal türü canlı doğuran balıklardır. Farklı renkleri ve desenleri kendi içinde türlere ayrılmasında neden olmuştur. Akvaryumlar da genelde gövdesi ve kafa kısmı kırmızı kuyruk ve üst yüzgeci siyah formda olanları beslenmektedir.

Beslenme yönüyle çok çeşitliliğe sahiptir. Toz yemler ve canlı yemler dışında akvaryum içindeki algler ve yosunlarla da beslenirler. Kumların, taşların ve bitkilerin temizliği yönünden da mühim bir yere sahiptir.

Platiler ile ilgili daha kapsamlı bir şekilde bilgi için Plati Balığı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Kılıç Kuyruk Balığı

Erkek kılıçkuyruk balıkların kuyruklarının alt bölümündeki sivri kuyruk uzantısından adını almıştır. Kılış kuyrukların dişilerinde kuyruk bulunmayabilir. Diğer canlı doğuranlar gibi akvaryumda aktif olarak hareket ederler. Renklerine ve desenlerine göre farklı türleri mevcuttur.

Dişi kılıçkuyruğu balığı yumurtalarını anal yüzgecinin olduğu yere çok yakın bir kese içinde büyütür. Olgunlaşan yumurtalar içinden çıkan yavrular doğuma benzer bir biçimde dünyaya gelir.