Border Collie Özellikleri ve Bakımı

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8910
  • İLAN TARİHİ2 Mayıs 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Border Collie Özellikleri ve Bakımı, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Border Collie Özellikleri ve Bakımı başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie ırkının ortaya çıkışı İngiltere ve İskoçya bölgesi içinde bulunan dağlık kesimlerde koyunların sürülmesi maksadıyla olmuştur. Lakin görüntüsü itibariyle birden fazla ünlü ve siyasi ismin ilgisini çekmesi sebebiyle şimdilerde evcilleştirilen köpekler içinde bulunmaktadır.

Bu köpek ırkı, hareketli ve enerji dolu köpekleri sevenler için en iyi öneridir. Birlikte oyu oynayıp keyifli vakitler geçirmek için iyi bir arkadaş olarak tanınmaktadır.

Sayfa İçindekiler

Temel Özellikleri

Border Collie’nin belirgin özellikleri akıllı ve uyumlu olmalarıdır. Akıllı bir ırk olmaları sebebiyle değişik mekanlarda da uyum becerisini yüksek düzeyde gösterirler. Enerjik olmalarına rağmen bu özellikleri aracılığıyla evde de yaşayabilirler.

Eğitim almaya yatkın bir köpek türüdür. Disiplinli bir eğitimden geçtikten sonra istenen davranışları kolay bir biçimde uygulayabilirler.

Görünüş ve Yapısı

Border Collie’nin görünüşü siyah kürkü ve göğüs bölgesindeki beyaz yelesi aracılığıyla çok estetiktir. Sevimliliği görüntüsünden de belli olan bu köpek ırkının bunun yanı sıra atik yapısı aracılığıyla kuvvetli bir kas sistemi olduğu bilinmektedir.

Karakter Özellikleri

Border Collie’nin kişiliği çoğunlukla arkadaş canlısı ve oyun sever olarak adlandırılır. Oyun oynarken enerjilerinin büyük bir kısmını atan bu ırk, açık alanda özgürce koşma gereksinimini da çok yoğun hissetmektedir.

Oldukça akıllı bir köpek olması sebebiyle öğretilen şeyleri bi hayli hızlı bir biçimde kavrayıp uygulamaktadır. Bunun yanında ev içinde nasıl yaşanması gerektiği de uygun teknikler ile öğretilebilmektedir.

Bakımı

Border Collie’nin bakımı esnasında tüylerin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Tarama işlemlerinde tüy dökülmesi yaşanabileceği için bu esnada yere bir örtü serilerek tüylerin değişik mekanlare uçması engellenmelidir.

Haftada üç defadan fazla taranmaya uygun olan tüyleri, mevsimsel olarak daha fazla dökülebilmektedir. Bu nedenle mevsimsel dönüşlerde tarama sıklığının arttırılması önerilmektedir.

Bu köpek ırklarının evde yaşaması durumunda daha sağlıklı ilişkiler yürütebilmek için her gün dışarı çıkarılması önerilmektedir. Aksi durumda enerjisini atamayacağı için etrafa zarar verebilir.

Beslenmesi

Border Collie’nin beslenmesi için köpeğin özel sağlık durumunun bunun yanında yaşına uygun olan mamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Doğal besinlerden de arada birtüketimine izin verilse de ana öğünün mama olarak sürdürülmesi önerilmektedir.