Avustralyalı Kelpie

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8950
  • İLAN TARİHİ17 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Avustralyalı Kelpie, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Avustralyalı Kelpie başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Avustralyalı Kelpie

Kızıl kahve karışımı tüylere sahip olan Avustralyalı Kelpie, bi hayli dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Adeta bir tazıyı andıran duruşu, sivri kulakları ve atletik yapısıyla, avcılık ve çoban köpeği görevleriyle çok fazla kullanılmıştır. İngiltere geçmişli olan bu ırk, bugün Avustralya’da sıklıkla görülmektedir.

Sayfa İçindekiler

Temel Özellikleri

Ortalama 10 ila 14 yaşına kadar yaşamını sürdürebilen Avustralyalı Kelpienin belirgin özellikleri içinde, aktifliği, enerjisi, zekası ve heyecanlı yapısı bulunmaktadır. Sürüyü koruma ve onları gütme hususunda kabiliyetli olan Avustralyalı Kelpie, boş kalmaktan hiç hoşlanmaz. Her zaman kendine bir iş bulabilen Avustralyalı Kelpie, çoban köpeği olarak tercih edilmektedir.

Görünüş ve Yapısı

Avustralyalı Kelpienin görünüşü, alışılmış köpeklerden biraz farklı ve dikkat çekicidir. İnce uzun yapıdaki vücut şekli, atletik olmasını sağlamaktadır. Kuyruğu tüylü ve kıvrık olan Avustralyalı Kelpie, ince ve sivri kulaklara sahiptir. Burnu da sivri olan Avustralyalı Kelpie, iyi koku almakta ve tehlikeleri anında fark etmektedir. Çevik vücudu aracılığıyla, bi hayli bi hayli hızlı koşmaktadır. Her an hareket halinde olmayı seven Avustralyalı Kelpie, kalın ve kısa tüylere sahiptir.

Karakter Özellikleri

Oldukça yüksek enerjiye sahip olan Avustralyalı Kelpienin kişiliği, heyecanlı ve cana yakın bir türdür. Her an hareket halinde olmayı isteyen Avustralyalı Kelpie, kendisi için yeni işler üretmekte ve oyalanmaktadır. Vahşi hayvanlara karşı sürüleri korumakta kabiliyetli olan Avustralyalı Kelpie, çoban köpeği olarak muhteşem yetenekler sergilemektedir. Verilen her görevi istekle yerine getiren Avustralyalı Kelpie, basit bir şekilde eğitilmekte ve komutlara uymaktadır.

Bakımı

Avustralyalı Kelpienin yönünde, bu cinsin aktifliğine uygun rutinlere sahip olmak gerekir. Çok hareketli ve aktif bir tür olan Avustralyalı Kelpie, apartman dairesinde beslemeye uygun değildir. Geniş arazilerde koşmayı ve devamlı hareket halinde olmayı seven Avustralyalı Kelpie, büyük bahçesi olan evlerde beslenmelidir. Kalın ve soğuğa karşı dayanıklı kürkleri aracılığıyla, 4 mevsim enerjik ve atletik halini korumaktadır. Eve girmek yerine, kendine ait kulübede yaşamayı tercih etmektedir.

Beslenmesi

Beslenmesi için özel kuru mamaların dışında, herhangi bir besin kullanılmaması gerekir. Tüm köpeklerde olduğu gibi, Avustralyalı Kelpienin beslenmesinde de kaliteli mamalar kullanılmalı ve tüy sağlığı korunmalıdır. Açık alanda beslenen ve çoban köpeği olarak kullanılan Avustralyalı Kelpie, veteriner onayıyla farklı gıdaları de tüketebilir.