Avustralya Çoban Köpeği

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8949
  • İLAN TARİHİ17 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Avustralya Çoban Köpeği, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Avustralya Çoban Köpeği başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği ilk meydana geldiği zamanlarda Avustralya bölgesinde bulunmakla birlikte şimdilerde ABD bölgesinde sıklıkla bulunmakta olan bir ırk olarak bilinmektedir.

Bu köpekler dominant detaya sahip olmaları sebebiyle sürüye yön verebilmektedirler. Lakin yön verme durumu köpek sahiplerine yönelik de olabileceği için bu ırkı sahiplenecek olanların da basın bir üsluba sahip olmaları gerekmektedir.

Sayfa İçindekiler

Temel Özellikleri

Avustralya Çoban Köpeğinin belirgin özellikleri enerjik, meraklı ve dominant olarak bilinmektedir. Çevreden gelen seslere çok hassas köpeklerdir. Duydukları farklı seslerin peşinden gidebilirler.

Enerjik yapıları ise gün içinde mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Evde yaşamak onların enerjilerini yeterli düzeyde karşılamayacağı için mutlaka bahçeli bir ortam temin edilmesi gerekli görülmektedir.

Görünüş ve Yapısı

Avustralya Çoban Köpeğinin görünüşü bi hayli tatlı ve etkileyicidir. Tüylerinin verdiği yumuşaklık aracılığıyla çocukların da çok fazla ilgisini çekebilirler. Lakin çocuklar ile çok bi hayli hızlı ve hareketli oyunlar oynamayı tercih ettikleri için endişelı çocuklar ile tanıştırılmadan önce eğitilmesi gerekmektedir.

Çoban köpeği türleri ile benzer özellikler taşımalarına rağmen yönlendirici olmaları sebebiyle bilinen ırklardan daha değişik bir tür olarak tercih edilmektedir.

Karakter Özellikleri

Avustralya Çoban Köpeğinin kişiliği eğitim için uygundur. Eğitim esnasında baskın bir eğitimci olmaması durumunda yeterli davranış kazanımları verilememektedir. Lakin disiplinli bir eğitim verilmesi durumunda birden fazla şey öğretilebilir.

Meraklı yapıları aracılığıyla ev içinde de sürekli olarak hareket halinde olmaktadırlar. Bu nedenle apartman dairesi gibi bir ortam tercih edilmesi halinde zorluk yaşanabilmektedir.

Bakımı

Avustralya Çoban Köpeğinin bakımı tüylerinin düzenli olarak taranmasını ve temizlenmesini gerektirmektedir. Haftada bir kereden az olacak kadar taranması durumunda ise köpeğin tüyleri istenmeyen bölgelere de dökülebilmektedir.

Gün içinde mutlaka enerjisini atabileceği ortamlara götürülmesi gerekmektedir. Aksi durumda enerji ihtiyacı hırçınlığa dönüşebilmektedir.

Beslenmesi

Avustralya Çoban Köpeğinin beslenmesi bi hayli basittir. Çoban köpeği olması sebebiyle dışarıda vahşi yaşam içinde beslenme yetileri bulunmaktadır. Enerjik köpekler oldukları için beslenme gereksinimlerinin da bi hayli hızlı bir biçimde karşılanması gerekmektedir.

Beslenme hususunda öğün sayısı köpeğin günlük enerji miktarını karşılaması için mühimdir. Karşılanmaması durumunda ise daha hırçın tavırlar sergilemeleri beklenmektedir.