Appenzell Dağ Köpeği

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8952
  • İLAN TARİHİ17 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Appenzell Dağ Köpeği, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Appenzell Dağ Köpeği başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell Dağ Köpeği eski ve yerli bir ırk olarak İsviçre kökenlidir. Alplerde bekçilik yapmak üzere tercih edilen bu köpeklerin bunun yanı sıra tarlaları koruma maksadıyla da kullanıldıkları bilinmektedir.

Enerjik ve hareketli bir köpek ırkı olması sebebiyle sürekli olarak olarak enerji gereksiniminin giderilmesi gerekmektedir. Bu tatlı halleri sebebiyle halk içinde terapi köpeği olarak da adlandırıldığı bilinmektedir.

Sayfa İçindekiler

Temel Özellikleri

Appenzell Dağ Köpeğinin belirgin özellikleri pozitif bir karaktere sahip olmaları olarak bilinmektedir. Her koşulda ve şartta ondan istenen görevleri yapmakla birlikte sahibi için sürekli olarak neşeli ve enerjik bir yapıyla var olmaktadır.

Bunların bunun yanında kendi enerjisini de sahibiyle oyun oynarken elde etmektedir. Sürekli olarak onunla ilgilenilmesini ve özel olarak oyun oynanmasını istediği için çocukların en sevdiği ırklar içinde bulunmaktadır.

Görünüş ve Yapısı

Appenzell Dağ Köpeğinin görünüşü çok büyük değildir. Güçlü ve enerjik olmaları sebebiyle çoğunlukla kilo alma problemi yaşamadıkları bilinmektedir. Sürekli koştukları için genelde ağızları açık ve dilleri dışarıda olarak görülebilmektedirler.

Karakter Özellikleri

Appenzell Dağ Köpeğinin kişiliği içinde en temel özellik koku alma becerisidir. Çok derinlerde olan kokuları bile iyi bir biçimde alarak izini sürdükleri bilinmektedir. Bu nedenle arama köpeği olarak da tercih edilebilmektedir.

Aile içindeki üyelerle iyi ilişkiler kurarlar. En çok kiminle oyun oynuyorlarsa onu daha çok sever ve daha çok yanında olmak isterler. Onunla oynanmadığında veya ilgilenilmediğinde ise kendini yalnız ve huzursuz hissedebilir, beklenmeyen hırçınlıklar gösterebilirler.

Bakımı

Appenzell Dağ Köpeğinin bakımı evde yapılabilse de mutlaka enerjisini atabileceği bir ortama ihtiyaç duyarlar. Enerjisini atamayanların ev şartlarında hareketlerini giderebilecek ortamları bulunmamaktadır.

Sürekli olarak vakit ayrılması gereken bir köpektir. Çok sevdikleri toplarla oynamayı ve kendilerine özel olarak ayrılmış oyun saatleri olmasını isterler.

Beslenmesi

Appenzell Dağ Köpeğinin beslenmesi bi hayli basittir. Diğer köpek ırkları gibi kilo alma riski bulunmadığı için sağlıklı olduğu bilinen tüm köpek mamalarının tüketimi uygundur. Sadece bilinen bir hastalığı olması durumunda bu hastalık için uygun olan beslenme şartları göz önünde bulundurularak tüketilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.