Akvaryum İçin En İdeal Su Bitkileri

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8947
  • İLAN TARİHİ18 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Akvaryum İçin En İdeal Su Bitkileri, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Akvaryum İçin En İdeal Su Bitkileri başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Akvaryum İçin En İdeal Su Bitkileri

Akvaryumunuz için canlı bitkiler seçmek, petshoptan herhangi bir aksesuarı satın almak kadar basit görünebilir. Lakin seçilebilecek çok sayıda farklı canlı akvaryum bitkisi mevcut ve kullanılan akvaryum bitkilerinin her birinin bakım için kendine özgü gereksinimleri var. Bundan dolayı akvaryumunuzu bitkiler ile süslemeden önce, neden onları istediğinizi, hangi tiplerin tankınıza en iyi biçimde uyacağını ve onlara nasıl bakmanız gerektiğini düşünmek için bir dakikanızı ayırmalısınız.

1. Canlı bitkiler çeşitli faydalar sağlayabilir, fakat yine de bunları nasıl kullanmak istediğinizi ve nedenini düşünmeniz gerekir. Canlı bitkilerin akvaryumunuzda sağladığı faydaları bilmek işinizi kolaylaştıracak.


2. Canlı akvaryum bitkileri; balıklarınız için karbondioksiti solunabilir oksijene dönüştürür. Canlı bitkiler nitratları ve diğer kimyasal atık ürünlerini kullanır, böylece balıkları su kolonundan uzaklaştırır. Tank suyunuzu, tankın havalanmasına kolaylık sağlayan oksijenle doyurur. Doğal bir görünüm elde etme şansına sahip olursunuz. Ve bu avantajlara ek olarak, akvaryum bitkileri tank suyunuzun değerini arttırmanıza ve korumanıza yardımcı olmaktadır.


3. Artık akvaryum bitkilerinin tank ortamındaki rolünü daha iyi anladığımıza göre, hangi tür bitkileri kullanmak istediğinizi düşünmeye hazırsınız demektir. Akvaryum bitkileri tanka yerleştirilmelerine bağlı olarak üç farklı kategoriye ayrılabilir: Ön plan bitkileri, yer altı bitkileri ve arka plan bitkileri.


4. Ön plan bitkiler; tankın önüne yerleştirilen ve genelde daha kısa olan türlerdir ve bi hayli yavaş büyür. Yer altı bitkileri ön plan bitkilerinden daha uzundur ve tankınızın kenarları boyunca ve ortasında kullanılabilir. Çok fazla kıymetli olan yüzme alanından uzaklaşmadan tankınızın estetiğini bir tık daha artırabilir.


5. Arka plan bitkileri, akvaryumunuzun arkasında kullandığınız daha büyük bitkilerdir. Tankınız için doğal bir zemin, balıklarınızın oynaması ve saklanabilmesi için de güzel bir yer oluşturabilir.


6. Ön plan bitkileri, orta ve arka plan bitkilerine en iyi örnekler; ilk sırada Java Moss bitkisi yer alır. Bu bitki temiz ve iyi dolaşımdaki suda en iyi biçimde büyür ve göz alıcı ışıklandırmada daha bi hayli hızlı büyür. Mükemmel bir halı bitkisi özelliği taşımakla birlikte, hızla yayılır ve düzeltilmesini kolay bir şekilde bir biçimde uygulayabilirsiniz. Orta ışık miktarında, bi hayli hızlı büyüyen ve kolay bir şekilde yetiştirilebilme özelliği sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çeken bir bitkidir.


7. İkinci sırada ise Lilaeopsis bitkisi yer alıyor. Brezilya Mikro Kılıçları olarak da anılan Lilaeopsis, bir halı bitkisi gibi iyi işleyen kısa gövdeli bir bitki özelliği taşır. Tamamen yahut kısmen su altında büyüyebilir. Doğru ışıklandırma, karbondioksit ve diğer besin maddelerinin kombinasyonu ile yoğun bir halı şeklini alabilir. Yüksek ışık ve orta büyüme hızı gerektirir.


8. Üçüncü sırada ise Cüce Bebek Gözyaşları bitkisi yer alıyor. Bu bitki ufak yaprak kümeleri üretir ve doğru aydınlatmayla yoğun bir halı oluşturur ve genelde bir kez kurulduktan sonra bakımı basittir. Yüksek ışık ve orta büyüme hızı gerektirir.


9. Orta – arka plan bitkilerinde ise; ilk sırayı Su Wisteria bitkisi yer alır. Bu bitki, su sıcaklığına göre boyut olarak değişen dantel benzeri yapraklar üretir. Alt yapraklardan kesikler alarak basit bir şekilde yayılabilirler. İkinci sırada ise, Amazon Kılıcı bitkisi bulunur. En tanınabilir akvaryum bitkilerinden birisi olan Amazon kılıcı, geniş yapraklar üreten uygun bir arka plan bitkisi olarak gözlemleyebilirsiniz. Gevşek alt tabakaya bakım yapmak basittir ve çokça tercih edilir. Üçüncü sırada ise Afrika Su Eğrelti bitkisi yer alır. Bu bitki ideal koşullarda bile bi hayli yavaş büyür ve kurulduktan sonra bakımı bi hayli basittir.


10. Gerçek bitkiler gibi, yapay bitkiler de balıkların saklanıp keşfedilmesi için harika yerler sunar, fakat biyolojik değeri yoktur ve akvaryum için besin yahut oksijen sağlayamazlar. Canlı akvaryum bitkilerinizi sağlıklı tutmak için yapmanız gereken tüm bakım, yapay bitkilere sahip olduğunuzda gereksizdir, çünkü orada otururlar. Herhangi bir faydası yoktur fakat soruna da neden olmazlar ve bundan dolayı yeni başlayanlar için idealdir. Herhangi bir yere yerleştirilebilirler ve uygun bir alt tabaka kullanma hususunda endişelenmenize gerek kalmaz. Akvaryumun olabilecek olduğunca doğal görünmesini sağlamak maksadıyla çoğu insan kum, çakıl taşı yahut bir çeşit çakıl kullanmayı tercih etmelerine rağmen, teknik olarak hiç bir yüzeye ihtiyaç duymazlar.